Coś dla elektryków - o transformatorach

du elektrycznego do innego, zachowując tą samą częstotliwość prądu. Przynajmniej tyle mówi definicja tego typu urządzenia. W praktyce oznacza to po prostu przeniesienie energii elektrycznej z jednego urządzenia do drugiego, nie zm

Coś dla elektryków - o transformatorach regeneracja transformatorów

Czym jest transformator?


Transformator jest specjalna maszyna elektryczna, która służy do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do innego, zachowując tą samą częstotliwość prądu. Przynajmniej tyle mówi definicja tego typu urządzenia. W praktyce oznacza to po prostu przeniesienie energii elektrycznej z jednego urządzenia do drugiego, nie zmieniając przy tym częstotliwości tej energii elektrycznej. Zmianie ulega jednak napięcie elektryczne, ale nie w każdym przypadku. Innymi słowy mianem transformatora można określić urządzenie, które zmienia napięcie prądu kosztem jego natężenia. Pojęcie transformatora, jak widać, jest ściśle powiązane z fizycznymi właściwościami energii elektrycznej.


Na jakiej zasadzie działa transformator?


Transformator, jak każde urządzenie elektryczne, musi opierać się na jakiś zasadach fizycznych, które sprawiają że w prawidłowy sposób spełnia swoją funkcję. Jeden ze zwojów transformatora, tak zwany pierwotny, jest podłączony do źródła prądu przemiennego, co powoduje jego przepływ. Zmienny prąd powoduje powstanie pola magnetycznego. Ten zmienny strumień pola magnetycznego przewodzony przez rdzeń transformatora przepływa przez pozostałe zwoje, zwane wtórnymi. Powoduje to zjawisko zwane indukcją elektromagnetyczną, w skutek którego powstaje zmienna siła elektromotoryczna, czyli napięcie. W zależności od ilości zwojów pierwotnych i wtórnych transformator może obniżać napięcie lub podwyższać napięcie.


Jakie wyróżniamy stany pracy transformatorów?


Po włączeniu do sieci pracę transformatorów można podzielić na trzy, podstawowe stany. Pierwszy z nich to tak zwany stan jałowy, który występuje kiedy obwód strony wtórnej jest otwarty, a prąd wtórny wynosi zero. Drugim stanem transformatora jest stan obciążenie, który ma miejsce kiedy podłączy się odbiornik do sieci. Warto zaznaczyć, że zmniejszenie impedancji, czyli oporności obwodu, prowadzi do zwiększenia prądu. Ostatnim stanem transformatora jest stan przeciążenia. Występuje wtedy, kiedy urządzenie jest obciążone znamionowo, jeżeli prąd wtórny wynosi tyle samo co prąd znamionowy. Stan zwarcia transformatora następuje po zwarciu uzwojenia wtórnego poprzez zmniejszenie impedancji obciążenia do zera.