Jak sprzątać szybciej?

czystości połączeń. Są łatwe do położenia i zapewniają wrażenie ciepła. Niestety mają także wadę - trudno je utrzymać w czystości. Pranie wykładzin to trudne zadanie. Nie będziemy jej zwijać z podłogi za każdym razem, gdy pojawi s

Jak sprzątać szybciej?

Usuwanie plam na własną rękę

Wykładziny dywanowe jako element wykończenia wnętrz mają wiele zalet. Dzięki wykładzinom można wykonać posadzkę bez widocznych i trudnych do utrzymania w czystości połączeń. Są łatwe do położenia i zapewniają wrażenie ciepła. Niestety mają także wadę - trudno je utrzymać w czystości. Pranie wykładzin to trudne zadanie. Nie będziemy jej zwijać z podłogi za każdym razem, gdy pojawi się na niej plama. Usuwanie plam na własną rękę może się skończyć w powiększeniem plamy, nieusuwalnym przebarwieniem, a w najgorszym razie zniszczeniem. Chcąc usunąć plamę warto zwrócić się o pomoc do firm oferujących usługi takie jak pranie wykładzin, dywanów i tapicerek. Profesjonalne narzędzia, oraz odpowiednie środki chemiczne używane przez takie firmy pozwalają szybko i dokładnie wyczyścić każdy rodzaj wykładziny nie pozostawiając śladów. Usługa wykonywana jest w domu klienta, nie ma potrzeby wynosić mebli, czyszczenie przy pomocy odpowiednich narzędzi piorących pozwala na pranie wykładzin bez ich demontowania. Oferty takich firm, to duże udogodnienie dla osób chcących szybko i bezproblemowo wyczyścić, bądź odnowić podłogę wyłożoną wykładziną dywanową i wolą to zlecić komuś, kto się na tym zna.


Sprzątanie ulic

Sprzątanie ulic jest zajęciem wykonywanym przez specjalne ekipy pracowników, którzy mogą być zatrudnieni przez miasto lub przez niezależne firmy sprzątające. Dzięki takim osobom udaje się doprowadzić ulice do prawidłowego wyglądu zarówno po wypadkach samochodowych, jak i po wyładowaniach atmosferycznych. Zdarza się, bowiem bardzo często, że w wyniku silnych opadów deszczu i wichur na ulice spada duża ilość gałęzi i liści oraz zerwane z drzew reklamy, a wówczas muszą one zostać usunięte zanim przywrócony zostanie ruch uliczny. Podobna sytuacja zachodzi po wypadkach drogowych. Wprawdzie jako pierwsi na miejscach wypadku pojawiają się drogowcy, jednak to ekipy sprzątające mogą zająć się jeszcze dokładniejszym sprzątnięciem ulicy.


Co to są detergenty?

Detergenty

sole sodowe estrów kwasu siarkowego z wyższymi alkoholami (np. laurylosiarczan sodu)
związki lub ich mieszaniny, które stanowią aktywny czynnik wszelkich środków czystości, takich jak szampony, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, środki do mycia naczyń w zmywarkach itd.
Czasami przez "detergenty" rozumie się wszelkie środki czyszczące jako takie. W przemyśle środków czystości rozgranicza się jednak wyraźnie "detergenty właściwe" - w sensie pierwszej definicji oraz pozostałe składniki środków czyszczących - takie jak nabłyszczacze, dodatki koloryzujące, dodatki zapachowe, odżywcze, antystatyczne, wybielające itp.

Detergenty utożsamia się czasem z surfaktantami, co jednak nie jest poprawne, gdyż nie wszystkie detergenty działają jak surfaktanty i nie wszystkie surfaktanty są stosowane jako detergenty.

Detergenty "czyszczą" dzięki temu, że działają na brud/nieczystości na następujące sposoby:

zachowują się jak surfaktanty - ułatwiając mieszanie się brudu z wodą (lub innym rozpuszczalnikiem) ułatwiają zwilżanie mytych powierzchni
zmieniają pH powierzchni, co prowadzi do zrywania wiązań wodorowych którymi brud jest związany z powierzchnią lub zmiana pH prowadzi do rozkładu substancji tworzących brud
obniżają twardość wody, dzięki czemu woda lepiej zwilża powierzchnię i łatwiej rozpuszczają się w niej związki jonowe, tworzące brud
rozkładają brud poprzez reakcję utlenienia
działają enzymatycznie poprzez katalizowanie reakcji prowadzących do rozkładu cząsteczek organicznych tworzących brud
działają pianotwórczo - zwiększając powierzchnię styku brudu ze środkiem myjącym
Liczba związków chemicznych stosowanych jako detergenty jest bardzo duża i ciągle poszukuje się nowych. Skład detergentów stosowanych w danym środku czyszczącym wynika z faktu co ma być myte, czym to coś jest zwykle zanieczyszczone oraz jak ma się odbywać proces mycia.

Np: detergentem do czyszczenia szkła laboratoryjnego jest chromianka lub roztwór wodorotlenku potasu w etanolu. Są to bardzo skuteczne i tanie detergenty, jednak ich użycie w warunkach domowych groziłoby fatalnym skutkami, gdyż są to środki żrące. Stąd do ręcznego mycia naczyń stosuje się dużo mniej skuteczne detergenty oparte na łagodnych, nie uszkadzających dłoni surfaktantach pianotwórczych. Z kolei, użycie pianotwórczych sufraktantów w zmywarkach, czy płynach do mycia szyb samochodowych skutkowałoby niepotrzebnymi trudnościami ze spłukiwaniem piany z mytych powierzchni. Stąd w tego typu zastosowaniach stosuje się surfaktanty niepianotwórcze połączone z solami amoniaku, które przyspieszają spływanie warstwy środka myjącego z powierzchni.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Detergenty