Na temat: panele solarne i fotowoltaiczne

. Wpis o fotowoltaice właśnie. Kilka faktów z Wikipedii - Alternatywne źródła energii:Alternatywne źródło energii - rodzaj pozyskiwania energii niezależny od dużych, instytucjonalnych dostawców. Energia ta wykorzystywana jest do

Na temat: panele solarne i fotowoltaiczne Producenci urządzeń fotowoltaicznych prześcigają się co do skuteczności ich modułów. Większość producentów np. stosują coraz to nowe rozwiązania techniczne w swoich konstrukcjach. Wpis o fotowoltaice właśnie.

Kilka faktów z Wikipedii - Alternatywne źródła energii:

Alternatywne źródło energii - rodzaj pozyskiwania energii niezależny od dużych, instytucjonalnych dostawców. Energia ta wykorzystywana jest do zasilania zakładów, miast, często wytwarzana przez gospodarstwa domowe, będące jej konsumentami. Są to przede wszystkim:

Mała elektrownia wodna
wiatrak / turbina wiatrowa
koło wodne / Energia prądów morskich, pływów i falowania
kolektor słoneczny / ogniwa fotowoltaiczne
biogaz
biomasa
energia geotermalna
energia słoneczna
energia powietrzna / energia wiatru
energia wodna

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alternatywne_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82o_energii


Umieszczanie kolektorów słonecznych na osiedlowym basenie

Gospodarowanie nowoczesnym osiedlem mieszkalnym oznacza montaż nowoczesnych systemów oświetleniowych. Dzięki takim oświetleniom można wprowadzać oszczędności, a także przyczyniać się do tego, że miasto będzie w pełni ekologiczne. Dobrym sposobem na montaż nowoczesnego oświetlenia może być umieszczenie na osiedlu paneli słonecznych. Takie panele słoneczne mogą być umieszczane na wielkich drzewach fotowoltaicznych, dzięki którym energia elektryczna wytwarzana ze światła słonecznego będzie docierała do wszystkich zakątków osiedla. Dodatkowo można na osiedlowym basenie umieszczać kolektory słoneczne, które będą ocieplać wodę, a dzięki temu osoby zainteresowane pływaniem będą dużo chętniej chodziły na basen.


Czym jest moduł fotowoltaiczny?

Moduł fotowoltaiczny - układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych.

Maksymalna wartość generowanego napięcia dla pojedynczego ogniwa krzemowego nie przekracza 0,6 V, a moc osiąga wartość od 1 do 2 W. Dla zastosowań praktycznych wymagane jest znacznie wyższe napięcie elektryczne, dlatego właśnie pojedyncze ogniwa łączy się ze sobą tworząc w ten sposób moduły fotowoltaiczne.

W większości modułów fotowoltaicznych materiałem półprzewodnikowym jest krzem w postaci płytek monokrystalicznych lub polikrystalicznych. W związku z ograniczoną globalną dostępnością krzemu oraz rosnącym popytem na ten surowiec, zwiększa się produkcja modułów fotowoltaicznych cienkowarstwowych, do produkcji których jest używany krzem amorficzny, diselenek indowo-miedziowy oraz tellurek kadmu. Technologia cienkowarstwowa charakteryzuje się tym, że mocno redukuje się zużycie wykorzystanych w niej materiałów, a całość modułu jest zbudowana z jednego ogniwa1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Modu%C5%82_fotowoltaiczny