O chłodnictwie

lny ? zespół cech mikroklimatu, który powoduje dobre samopoczucie człowieka. Odczucia termiczne człowieka odnoszą się głównie do równowagi cieplnej całego ciała. Na równowagę tę wpływa: aktywność człowieka, odzież jaką ma na sobi

O chłodnictwie Serwis klimatyzacji Warszawa

Ole Fangera opracowano normę ISO według

W języku potocznym mianem klimatyzacji określa się błędnie proces chłodzenia (np. samochód osobowy z klimatyzacją).


Komfort cieplny ? zespół cech mikroklimatu, który powoduje dobre samopoczucie człowieka.
Odczucia termiczne człowieka odnoszą się głównie do równowagi cieplnej całego ciała. Na równowagę tę wpływa: aktywność człowieka, odzież jaką ma na sobie, jak również parametry otoczenia: temperatura powietrza, średnia temperatura promieniowania, prędkość przepływu powietrza i wilgotność względna. Na podstawie badań prof. Ole Fangera opracowano normę ISO, według której wrażenia cieplne ciała ludzkiego przewiduje się za pomocą wskaźników PMV i PPD.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzacja


Zalety posiadania domowej klimatyzacji

Trzeba przyznać, że posiadanie domowej klimatyzacji jest bardzo ważne. Dzieje się tak dlatego, że obecnie lata bywają bardzo gorące, a wiele osób źle znosi ciągłe poddawanie kontaktowi z wysokimi temperaturami. Wobec tego montowanie domowej klimatyzacji stało się niemal standardem w nowoczesnym budownictwie. Jednak trzeba pamiętać o tym, że koszty związane z użytkowaniem domowej klimatyzacji mogą być bardzo różne. Aby móc je obniżyć należy po prostu montować w domu naprawdę nowoczesną i sprawnie działającą klimatyzację. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będzie można swobodnie korzystać z klimatyzacji, której zalety są niewątpliwe.


Jednak technika chłodnicza zaczęła rozwijać się

Chłodnictwo ? dział techniki zajmujący się odprowadzaniem ciepła ze środowiska chłodzonego w celu uzyskania i utrzymania temperatur niższych od temperatury otoczenia. Ma największe zastosowanie w utrwalaniu żywności.

Odkrycie mikroorganizmów (pleśni, bakterii), a następnie wpływu temperatury na prędkość ich namnażania spowodowało wzrost zainteresowania chłodzeniem, jako sposobem konserwowania żywności. Jednak technika chłodnicza zaczęła rozwijać się gwałtownie dopiero w XIX wieku w trakcie rewolucji przemysłowej. Obecnie efekt chłodzenia uzyskujemy dzięki specjalnie budowanym urządzeniom chłodniczym.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chłodnictwo