O kancelariach, prawnikach oraz sądach

ry prawnejPrawo powinno być równe dla każdego, niestety czasem w praktyce wszystko sprowadza się do tego, kto ma lepszego prawnika. Nie można oczywiście powiedzieć, że to jedyny czynnik, dlatego mamy też sądy, które postępują wedł

O kancelariach, prawnikach oraz sądach porady prawne rybnik
Generalnie prawie każdy potrzebuje prawnika, czy obrońcę w sądzie. Niezależnie od naszej niewinności. Warto szukać: i znaleźć dobrą dla nas kancelarię.

Rozwiewanie wątpliwości natury prawnej

Prawo powinno być równe dla każdego, niestety czasem w praktyce wszystko sprowadza się do tego, kto ma lepszego prawnika. Nie można oczywiście powiedzieć, że to jedyny czynnik, dlatego mamy też sądy, które postępują według orzeczeń, czyli według litery prawa.

Pierwszą rzeczą jaką powinien zrobić człowiek mający wątpliwości natury prawnej to kontakt z prawnikiem, jak najszybciej. Często wydaje nam się, ze w pewnej kwestii mamy rację, a jednak prawo stoi po przeciwnej stronie barykady i wtedy właśnie powinien wkroczyć nasz prawnik i wybić nam pochopne działania z głowy. Koszty, które poniesiemy korzystając z usług prawnika z pewnością będą niższe, niż ewentualne koszty sądowe, czy kary za łamanie prawa.


O naukach prawnych

Nauki prawne ? zbiór nauk społecznych zawierających elementy nauk humanistycznych i nauk ścisłych, zajmujących się prawem.

Jako synonimy nauk prawnych używa się również terminów prawoznawstwo czy jurysprudencja, są to jednak terminy wieloznaczne. Prawoznawstwo oznaczać może również teorię prawa, natomiast jurysprudencja uznawana jest za jedną z ogólnych nauk prawnych, specyficzną szczególnie dla krajów common law.

Prawoznawstwo nie jest nauką spójną i jednolitą, co jest konsekwencją różnorodnych perspektyw w badaniu prawa, a także różnych celów stawianych przed badaczami (praktycznych lub teoretycznych).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nauki_prawne


Sądy w cesarstwie Rzymskim

W starożytnym Rzymie rozróżnić należy trzy okresy: monarchii, republiki i cesarstwa.

W okresie monarchii władzę sądowniczą sprawowali królowie.

W okresie republiki władzę sądowniczą (iurisdictio) sprawował konsul. Z racji tego, że konsulowie w Rzymie kierowali całym państwem w roku 367 p.n.e., by odciążyć urząd konsularny powołano urząd pretora. Pretorzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem procesu sądowego i udzielali ochrony pozaprocesowej (np. udzielali opiekunów osobom ułomnym). Same rozstrzygnięcia zapadały przed sędziami (iudex / arbiter), którymi były osoby wybierane przez strony. W drobnych sprawach podczas targowisk spory rozstrzygali edyle kurulni.

W okresie cesarstwa następowało systematyczne odbieranie władzy sądowniczej pretorom na rzecz innych urzędników podporządkowanych hierarchicznie cesarzowi. Magistratury reprezentowały bowiem autorytet cesarza i mogły egzekwować werdykt przymusem państwowym. Dodatkowo każda sprawa mogła trafić do urzędnika wyższego stopniem drogą apelacji, a nawet do cesarza.

Nie można przecenić roli procesu rzymskiego w kształtowaniu prawa w Europie. Sądy, jakie znamy, pochodzą w prostej linii od organizacji sądownictwa w starożytnym Rzymie. Podstawą naszego postępowania sądowego jest bowiem proces rzymski, a wygląd sal rozpraw polskich sądów przejęty jest wprost od rzymskich pretorów urzędujących na forum.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sąd