O nieruchomościach - kupić, czy wynająć? Jak nie popełnić błędu?

i, jak przy zakupie samochodu, czy... sukienki. To naprawdę może nas słono kosztować! Najmniej rozważnie podchodzimy do tematu, jeśli bierzemy kredyt hipoteczny. Psychologicznie jakoś nie mamy świadomości jak olbrzymia jest to kwo

O nieruchomościach - kupić, czy wynająć? Jak nie popełnić błędu? wycena nieruchomości kraków

Zanim kupisz mieszkanieKupuj bez emocji

Kupowanie mieszkania to nie jest decyzja, którą należy podejmować zbyt pochopnie. W tej kwestii często kierujemy się podobnymi emocjami, jak przy zakupie samochodu, czy... sukienki. To naprawdę może nas słono kosztować! Najmniej rozważnie podchodzimy do tematu, jeśli bierzemy kredyt hipoteczny. Psychologicznie jakoś nie mamy świadomości jak olbrzymia jest to kwota pieniędzy - przecież nie mamy tej gotówki w rękach, ba - nie mamy nawet tej kwoty na koncie! Do czego zmierzam? Na rynku jest sporo znacznie przeszacowanych mieszkań, które czekają na nieroztropnych nabywców. Zanim dasz ponieść się emocjom, zapłać za usługę rzeczoznawcy - może się okazać, że oszczędzisz niemało pieniędzy, a może nawet kłopotów, które nie były widoczne na pierwszy rzut oka.


A może wynajem?

Kupić, czy wynająć? Co się bardziej opłaca? To dość ważne pytanie, jednak obecnie na rynku nieruchomości ceny mieszkań wydają się być dość stabilne. Wielu ludziom się wydaje, że jeżeli "przeczekają" kilka lat na wynajmie, to oszczędzą nawet kilkadziesiąt tysięcy na zakupie nieruchomości.

Jednak nieruchomości to rynek specyficzny, gdzie długofalowo ciężko jest przewidzieć jakie będą ceny. Jak już pisałam - boom już był, i raczej szybko nie powróci. Jeżeli mamy zdolność kredytową, żyjemy w tym samym mieście od lat (i chcemy w nim żyć), to chyba warto jednak to mieszkanie kupić. Przede wszystkim z każdym rokiem będzie trudniej o kredyt, ponieważ wymagany wkład własny będzie rósł o 5% rocznie. Co do cen, nie zanosi się ani na dynamiczny wzrost, ani na spadek.


O uprawnieniach rzeczoznawcy majątkowego

Uprawnienia rzeczoznawcy majątkowegoedytuj
uprawniony i zobowiązany do prowadzenia działalności zawodowej na podstawie przepisów prawa i standardów zawodowych.
ma prawo do określenia wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, a w szczególności:
dotyczy to wszystkich rodzajów nieruchomości i ich części składowych, bez względu na rodzaj, położenie i przeznaczenie, a także bez względu na podmiot własności.
Oprócz wyceny nieruchomości stanowiących przedmiot prawa własności albo prawa użytkowania wieczystego, rzeczoznawca ma prawo do określania innych praw do nieruchomości, w tym ograniczonych praw rzeczowych i praw zobowiązaniowych.
Rzeczoznawca majątkowy określa wartość szkód lub nakładów dotyczących nieruchomości, a także ich części składowych.
Wycena nieruchomości sporządzana jest w formie operatu szacunkowego ? forma pisemna.

W wyniku wyceny nieruchomości rzeczoznawca określa:

Wartość rynkową nieruchomości,
Wartość odtworzeniowa nieruchomości,
Propozycję bankowo-hipoteczną wartości nieruchomości,
Wartość katastralną nieruchomości.
W wyniku wyceny określeniu może podlegać także:

Wartość dla indywidualnych potrzeb inwestora,
Koszt odtworzenia obiektów budowlanych.
Koszt odtworzenia drzewostanów leśnych lub zadrzewień, plantacji kultur wieloletnich, a także zasiewów i upraw.
Wybór właściwego podejścia, oraz metody i techniki wyceny z uwzględnieniem zasad wynikających z ustawy o gospodarce nieruchomościami należy wyłącznie do rzeczoznawcy majątkowego, chyba że wynika on wyraźnie z przepisów prawa. Rzeczoznawca majątkowy może żądać od właściwych organów i sądów udostępnienia mu danych jakie zostały wymienione w ustawie o gospodarce nieruchomościami, niezbędnych do prawidłowego wykonania jego zawodu. Rzeczoznawca ma prawo do sporządzania wpisów i wyrysów z danych i dokumentów, a także poświadczania tych dokumentów dla potrzeb wyceny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca_maj%C4%85tkowy