O zegarkach

ki zjawiskom piezoelektrycznym zachodzącym w krysztale kwarcu. Pole elektryczne uzyskiwane jest zwykle za pomocą naniesionych na płytkę kwarcową cienkich elektrod metalowych i podaniu na nie napięcia. Jeśli napięcie to jest zmienn

O zegarkach

Zasada działania opiera się na wzajemnym

Zasada działania opiera się na wzajemnym sprzężeniu pola elektrycznego z mechanicznym polem odkształceń płytki kwarcowej. Sprzężenie to zachodzi dzięki zjawiskom piezoelektrycznym zachodzącym w krysztale kwarcu. Pole elektryczne uzyskiwane jest zwykle za pomocą naniesionych na płytkę kwarcową cienkich elektrod metalowych i podaniu na nie napięcia. Jeśli napięcie to jest zmienne w czasie, to obserwuje się zjawisko rezonansów mechanicznych płytki na określonych częstotliwościach, przy czym istnieje duża liczba (teoretycznie nieskończenie wielka) sposobów drgań płytek. Sposób drgania płytki zależy od jej orientacji krystalograficznej, kształtu oraz rodzaju naniesionych elektrod. Do najczęściej stosowanych kształtów należą belki, widełki (rezonatory kamertonowe) oraz dyski.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezonator_kwarcowy


Zegarek dla kobiety

Zegarek dla kobiety? Czemu nie. Dzisiejsze modele są wyjątkowo zróżnicowane, posiadają bogate wzornictwo, dzięki czemu można wybrać zarówno zegarek na co dzień, jak i założyć model idealnie współgrający chociażby z wieczorną kreacją. Moda na zegarki zmienia się. Wraz z nią zmienia się także funkcjonalność tego typu produktów. Nowoczesne modele nie tylko mogą ciekawie wyglądać, ale także ułatwiać codzienne życie, chociażby poprzez funkcje datownika, kalkulatora czy jeszcze bardziej rozbudowane funkcje ?smart?. Mogą też przybierać różne formy: na przykład przypominać bransoletę lub z kolei naszyjnik. Warto więc mieć w swojej garderobie taki dodatek.


Pierwszy dostępny powszechnie do nabycia zegarek

Do połowy XX wieku zegarki były wyposażone w napęd mechaniczny. Prace nad pierwszym zegarkiem kwarcowym rozpoczęło Seiko w 1959 roku jako ?Projekt 59A?. W ich efekcie uzyskano prototyp zegara kwarcowego, który został wykorzystany do pomiaru czasu podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 1964 roku. Natomiast pierwszy prototypowy zegarek kwarcowy został wyprodukowany przez CEH w Szwajcarii, gdzie w latach 1965-1967 trwały prace nad miniaturyzacją kwarcowego oscylatora 8192 Hz. Pierwszy dostępny powszechnie do nabycia zegarek kwarcowy wyprodukowało Seiko w 1969 roku, był to SEIKO Quartz Astron.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegarek