Sposób na klasykę

gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku. W chw

Sposób na klasykę Listwy przysufitowe mogą być ozdobą mieszkania urządzonego w stylu klasycznym. Zobacz:

Co co jest sztukateria?

Sztukateria ? stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.
W chwili obecnej często zastępowane są elementami wykonanymi ze styropianu z naniesioną powłoka zabezpieczającą. Istnieją dwie metody nakładania warstwy zewnętrznej, tj.:

metoda ciągniona ? styropianowy kształt jest przeciągany pod odpowiednią formatką z jednoczesnym nałożeniem masy kwarcowej; ta metoda zapewnia wysoką ostrość krawędzi, co wpływa na jakość produktu końcowego,
metoda natryskowa ? ręczne natryskiwanie masy akrylowej; ten sposób nie gwarantuje jednakowej grubości listwy oraz krawędzie są bardziej "zlane"; metoda stosowana najczęściej przy produktach niewymiarowych lub niepowtarzalnych.
Sztukaterię można podzielić ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się sztukaterię elewacyjną oraz wewnętrzną, do której zaliczają się , ścienne, przypodłogowe oraz rozety i ramy (obrazów, luster, itp.).


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukateria


O materiałach

Oprócz miejsca zastosowania, można podzielić sztukaterię wg. typu materiału, z którego jest zrobiona. Obecnie najczęściej jest to gips lub styropian. Gips jest cięższy, trudniejszy w późniejszej obróbce i droższy. Najczęściej stosowany jest na zewnętrznych elementach. Styropian jest lekki, może być bardzo twardy i odporny mechanicznie, łatwo go przykleić i malować. Takie sztukaterie są sporo tańsze, a wcale nie muszą wyglądać tandetnie, zwłaszcza na sufitach. Co prawda, jeżeli zależy nam na odtworzeniu oryginalnych sztukaterii, to zdecydowanie powinniśmy wybrać gips, jednak liczmy się ze znacznie większym kosztem.


Oryginalny sposób na zarabianie pieniędzy

W dzisiejszych czasach w dalszym ciągu odnotowuje się bardzo duże problemy na rynku pracy, co widać, jeśli spojrzy się na liczbę ludzi mających spory problem ze znalezieniem dobrze płatnej, a jednocześnie satysfakcjonującej pracy. Niewątpliwie jednak, wyróżnić można tak wiele rozmaitych zawodów, że każdy powinien w końcu znaleźć coś dla siebie. Dobrym przykładem jest sztukateria, a więc nietypowe wykańczanie wnętrz we wszelkiego rodzaju budynkach. Wykorzystuje się do tego specjalistyczny materiał, najczęściej przypominający gips. Osoba zajmująca się tym zagadnieniem musi posiadać szeroką wiedzę zarówno w obszarze budownictwa, jak i sztuki rzeźbienia. Szacuje się, że w dalszym ciągu sporo osób będzie chciało, zastosować sztukaterię w swoim domu.