Sposób na wyjątkowe wnętrze - sztukateria

łania. Jeżeli już dziś uznamy, że na coś się decydujemy ostatecznie, to w przyszłości ? za tydzień czy dwa - nie będziemy musieli przezywać rozterek. Tak więc podczas remontu dobrze jest mieć gotowy pomysł. Na pewno dobrym sposobe

Sposób na wyjątkowe wnętrze - sztukateria

Remont a sztukateria

Jeżeli stoi przed nami szansa na rozpoczęcie remontu, do którego przymierzam się już od jakiegoś czasu, to wiedzmy, że grunt to mieć przygotowany plan działania. Jeżeli już dziś uznamy, że na coś się decydujemy ostatecznie, to w przyszłości ? za tydzień czy dwa - nie będziemy musieli przezywać rozterek. Tak więc podczas remontu dobrze jest mieć gotowy pomysł. Na pewno dobrym sposobem na ożywienie i poprawę wizerunku naszego domu będzie zamontowanie na jego elewacji sztukaterii, takiej niebanalnej, ciekawej, wzorzystej, innej niż wszystkie. Czasami takie kroki uchodzą za ekscentryczne, jednak są one po prostu sposobem na pozbycie się nudy i wyrażenie swojego charakteru. Dobrze jest o tym wiedzieć i zastanowić się nad tym, czy i w naszych wnętrzach, choć trochę sztukaterii by się nie przydało?


Jeżeli w detalu architektonicznym otwory są

Ażur stosowany jest zarówno w rzemiośle artystycznym (kraty, ozdobne siatki) jak i tkaninach artystycznych.

W architekturze ażur jest zespołem dekoracyjnym w postaci elementów ozdobnych np. balustrad, przezroczy, maswerków. Występował we wszystkich epokach architektonicznych. Jest typowy dla sztuki mauretańskiej, hinduskiej, gotyckiej i późnoruskiej. Jeżeli w detalu architektonicznym otwory są zamknięte w tle, wówczas nosi on nazwę ażuru ślepego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ażur


ábaks łac

Abakus (gr. ábaks, łac. abacus) ? czworoboczna płyta będąca najwyższą częścią głowicy kolumny, pośrednicząca wraz z nią w przenoszeniu ciężaru belkowania na trzon kolumny.

W porządku doryckim i toskańskim płytka jest kwadratowa i oparta na echinusie, w jońskim i korynckim ma kształt prostokąta o zdobionych i zaokrąglonych krawędziach. W porządku doryckim abakus w połączeniu z echinusem tworzy właściwą głowicę. Na abakusie spoczywa najniższa część belkowania, czyli architraw.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Abakus_(architektura)