Szybki temat: geodezja i geodeci

eodeta przy budowiePrawie każdy marzy o swoich czterech katach, jednak aby spełnić to marzenie trzeba przejść przez szereg skomplikowanych zezwoleń, pozwoleń i innych przepisów, aby wszystko było zgodnie z prawem. Przy każdej budo

Szybki temat: geodezja i geodeci Usługi świadczone przez zakłady takie jak są dosłownie konieczne przy budowaniu nowej nieruchomości. Geodeci są potrzebni przy tych inwestycjach. Co jeszcze oferują firmy geodezyjne?

Geodeta przy budowie

Prawie każdy marzy o swoich czterech katach, jednak aby spełnić to marzenie trzeba przejść przez szereg skomplikowanych zezwoleń, pozwoleń i innych przepisów, aby wszystko było zgodnie z prawem. Przy każdej budowie będziemy potrzebowali usług wielu specjalistów w tym także geodetów.

To geodeta właśnie jest odpowiedzialny za wymierzenie miejsca pod budowę, tyczenie budynku oraz stworzenie tzw. mapki do celów projektowych. Geodeta będzie nam towarzyszył przez cały proces budowy i na różnych jej etapach. Na zakończenie budowy sporządza się końcową mapkę oraz przeprowadza się konieczne pomiary budynku.


Geoinformatyka - definicja

Geoinformatyka ? dyscyplina naukowa w obrębie nauk geograficznych zajmująca się numerycznym przetwarzaniem i analizowaniem informacji geograficznej. Geoinformatyka różni się od geoinformacji większym udziałem zagadnień informatycznych, głównie związanych z programowaniem. W realizacji wyżej wymienionych zadań zaangażowany jest zespół środków technicznych (komputery, sieci teleinformatyczne), prawnych (ustawy i rozporządzenia), ekonomicznych (opłacalność inwestowania w sprzęt i oprogramowanie) oraz personalnych (użytkownicy, programiści i administratorzy systemów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geoinformatyka


Osnowy geodezyjne

Pewnie każdy z was kojarzy metalowe bolce pomalowane sprejem w różnych miejscach w mieście. Do tego często opatrzone jakimś numerem. Są to tak zwane osnowy geodezyjne.

Takie osnowy to zbiór punktów o określonych wielkościach fizycznych charakterystycznych dla danego rodzaju. Te punkty tworzą układy odniesienia dla prac geodezyjnych i kartograficznych. Opierając się o ich położenie można relatywnie umieścić każdy inny obiekt w tej przestrzeni i poprawnie go opisać. Rozróżnia się osnowy poziomą, wysokością oraz dwu funkcyjną.